Skontaktuj się z nami:

693 264 277

Brydż to nie tylko gra w karty!

A GDYBY TAK ZAMIAST KOLEJNEJ PLANSZÓWKI WYCIĄGNĄĆ TALIĘ KART?

gru 20, 2024

W ostatnich dekadzie popularność gier planszowych znacznie wzrosła. Rynek ciągle nie może się nasycić nowymi kolorami, zasadami czy strategiami. A gdyby tak zwolnić i zamiast tego przypomnieć sobie o zakurzonej talii kart na domowej półce?

Gry karciane – idealna rozrywka dla każdego: od pasjansa po brydża sportowego.

Gry karciane to wspaniała forma rozrywki, która doskonale łączy rywalizację, strategiczne myślenie oraz spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Istnieje wiele rodzajów gier, od indywidualnych po drużynowe. Od bardzo prostych, w których liczy się głównie szczęście, aż do tych bardziej skomplikowanych gdzie wygrywa strategia. Właśnie do tej drugiej grupy należy brydż sportowy.

Brydż sportowy – gra dla miłośników strategii, łącząca pokolenia.

Brydż sportowy to jedna z najbardziej znanych gier karcianych na świecie, szczególnie ceniona za swoje walory intelektualne i rywalizacyjne. Oparta na prawdopodobieństwie gra drużynowa, w której dwie pary graczy rywalizują ze sobą, starając się jak najlepiej wykorzystać swoje karty. W odróżnieniu od innych gier karcianych, takich jak makao czy remik, brydż wymaga dużej precyzji, umiejętności planowania, podejmowania decyzji oraz współpracy z partnerem. Można go uprawiać w każdym wieku, wystarczy znać podstawowe zasady dodawania. Świetnie odnajdą się tu połączenia rodzinne, spotykające się choćby przy świątecznym stole, a przecież to już niedługo! Może tym razem to dziadek wytłumaczy grę wnuczkowi.

Różne rodzaje gier karcianych – a może coś przed brydżem?

Gry karciane to szeroka kategoria, w której znajdziesz zarówno proste gry, jak pasjans, jak i bardziej skomplikowane jak remik czy tysiąc. Poniżej podajemy gry, które mogą posłużyć jako wprowadzenie do świata brydża.

Tysiąc – gra dla miłośników rywalizacji

Tysiąc to gra karciana, która wymaga od graczy nie tylko dobrego rozumienia zasad, ale i umiejętności strategii. Rozgrywana przez dwóch, trzech lub czterech graczy, polega na zdobyciu 1000 punktów poprzez wygrywanie rund i obstawianie ryzyka w odpowiednich momentach. Jest doskonałym wprowadzeniem do brydża, razem z popularnym 358 lub planowaniem.

Planowanie – zadeklaruj, zbierz i wygraj

Planowanie to gra strategiczna polegająca na zarządzaniu zasobami. Uczy przewidywania, a także wymaga wnikliwej obserwacji ruchów przeciwników. W grę można zagrać nawet w kilka osób. Polega ona na określeniu liczby lew, którą chcemy wziąć a następnie dokładnym spełnieniu tego warunku. Każdy kto pomyli się chociaż o jedną lewę, zapisuję wynik ujemny, ci którym się udają zapisują dodatkową dziesiątkę.

3-5-8  – wybierz atut i zgarnij jak najwięcej lew

3-5-8 gra, której celem jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez wygrywanie lew i realizowanie odpowiednich celów w trakcie rozgrywki. Każdy gracz musi podać minimalną liczbę lew, którą weźmie podczas danego rozdania. Każda dodatkowa lewa to bonus na jego konto i ułatwienie w następnej rozgrywce. 

Wszystkie te gry wzmacniają cechy potrzebne w brydżu sportowym, czyli deklarowanie liczby lew (licytacja brydżowa) oraz jak najlepsze wykorzystanie swoich kart (rozgrywka).

Dlaczego warto grać w gry karciane?

Gry karciane to świetny sposób na rozwój logicznego myślenia, planowania oraz umiejętności społecznych. Są również doskonałym rozwiązaniem na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Gry takie jak brydż sportowy wymagają precyzyjnego myślenia i szybkiej reakcji, co sprawia, że są idealne dla osób szukających intelektualnej rywalizacji. Jeśli lubicie planszówki na brydżu na pewno się nie zawiedziecie.

Dzień Gry w Karty – świętuj z rodziną i przyjaciółmi

28 grudnia obchodzimy Dzień Gry w Karty – doskonała okazja, by poznać nowe gry karciane, takie jak 

brydż sportowy, pasjans, tysiąc czy remik. Zbierz rodzinę i przyjaciół i dołącz do nas na zajęcia! Już nigdy nie będziesz się nudzić w 4 osoby.