Dodatkowe punkty do liceum – zdobądź je, grając w brydża sportowego

cze 24, 2022

Czy wiesz, że grając w brydża, możesz zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do liceum?

Jak obliczyć punkty po ukończeniu 8 klasy?

W rekrutacji do liceum każdy uczeń może łącznie zdobyć 200 punktów. 100 punktów można otrzymać za egzamin ósmoklasisty. Na drugą część składają się oceny ze świadectwa oraz inne osiągnięcia czy dodatkowe aktywności.

Rekrutacja do liceum – co zrobić, aby mieć więcej punktów? Ile dodatkowych punktów daje gra w brydża sportowego?

Zgodnie z ustawą, za osiągnięcie miejsc 1-3 w konkursie sportowym, organizowanym przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły na szczeblu:

  1. międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty. Warto pamiętać, że jeden z naszych instruktorów – Kacper Kopka niegdyś został mistrzem świata w brydżu sportowym do lat 15 wraz z reprezentacją Polski!
  2. krajowym – przyznaje się 3 punkty. W przypadku brydża sportowego raz do roku organizowane są Mistrzostwa Polski do lat 15, 12, 10.
  3. wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty. W województwie mazowieckim, Mistrzostwa Mazowsza do lat 15, 12, 10 organizowane są 2 razy w roku!
  4. powiatowym – przyznaje się 1 punkt. Na szczeblu powiatowym można wziąć udział w Mistrzostwach Warszawy do lat 15, 12, ale także w mistrzostwach innych powiatów. Daje to możliwość zagrania w wielu turniejach.

Należy pamiętać, że osiągnięcia te muszą być wpisane na świadectwo ukończenia szkoły.

W sytuacji, gdy kandydat zdobędzie więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów sportowych, wiedzy czy artystycznych o których mowa w rozporządzeniu, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie ucznia w tych zawodach z tym, że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi 18!

Czy wiesz, że gra w brydża to nie tylko dodatkowe punkty do liceum? 😊

Dlaczego warto uczyć się gry w brydża?

Zajęcia brydżowe są doskonałym treningiem dla mózgu, a dobrą kondycję mózgu można zachować tylko regularnie go ćwicząc – podkreślają specjaliści.

– To waśnie w trosce o nasz mózg powinniśmy dostarczać mu codziennych wyzwań. Jednym z nich jest niewątpliwie nauka gry w brydża –  wskazuje psycholożka Ewa Janiszewska. Udowodniono naukowo, że systematyczny trening i odpowiednie odżywianie mózgu wpływa na pogrubienie istniejących w mózgu połączeń neuronowych i powstawanie nowych. To właśnie połączenia neuronowe są odpowiedzialne za umiejętność nabywania nowych doświadczeń i szybkie przyswajanie wiedzy. A te umiejętności są kluczowe w rozwoju intelektualnym.
– Gra w brydża stymuluje do pracy zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu. W czasie gry następuje intensywna komunikacja pomiędzy obiema półkulami – wyjaśnia Ewa Janiszewska. Psycholożka wskazuje również, że gra w brydża rozwija również funkcje poznawcze, a więc: pamięć, koncentrację
i logiczne myślenie. I co ważne, ćwiczy szybkość tych procesów.

Więcej o pozytywach związanych z grą w brydża przeczytasz w naszych artykułach:

1. Zajęcia dodatkowe dla dzieci? Brydż! 
2. Brydż inwestycją w zdrowie 
3. Brydż sposobem na rozwój osobisty

Jeśli jeszcze nie grasz w brydża i chciałbyś poznać tę piękną grę, zachęcamy do kontaktu z nami na adres info@wawabrydz.pl lub odwiedzenia strony wawabrydz.pl/junior i wzięcia udziału w najbliższej lekcji otwartej!