Turniej podsumowujący kurs „Poznaj zasady gry”

paź 13, 2022

Wakacje się skończyły, w uszach słychać szkolny dzwonek! To znak – znak, że rozpoczyna się nowy kurs od podstaw – Poznaj zasady Gry!
14 września w LO Czackiego przy ul. Polnej do naszych stolików zasiadła grupa nowych uczniów spragnionych brydżowej wiedzy. Dla jednych była to nowa tematyka, inni potrzebowali krótkiej powtórki. Jedno jest pewne – nikt się nie obijał, a nabyte umiejętności widoczne są gołym okiem!

Naukę zaczęliśmy trochę od tyłu, bo od rozgrywki. Już na pierwszych zajęciach ćwiczyliśmy wszystkie role: dziadka, rozgrywającego, wistującego i obrońcy. Udzielone zostały odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania: dlaczego brydż to sport? I czymże jest to atu? Na drugim spotkaniu sędzia zarządził licytację, na stole obok pudełek rozdaniowych pojawiły się bidding boxy, a w głowach pierwsze kontrakty. I teraz wszystko się zaczęło…

Trzeba znaleźć wspólny język, przemówić do swojego partnera tak, aby wiedział o co nam chodzi, ale też tak, żeby zdradził nam co ma w karcie. Zdarzały się przejęzyczenia, kontrakty za niskie i za wysokie, nadróbki i wpadki. Ciągle szukaliśmy balansu, aby przekształcić go na bilans. Kluczem okazał się system – pierwszy system licytacyjny!  Dzięki niemu można było zweryfikować czy mamy na końcówkę, czy może tym razem należy zadowolić się mniejszą premią i pozostać w strefie częściówki. Pasować czy licytować, to pytanie pojawiało się przy każdym stole.

Na ostatnich zajęciach przyszła pora na sprawdzian, wszyscy zdali go śpiewająco, co oznacza tylko jedno – nauczyciele spisali się świetnie, a uczniowie jeszcze lepiej! Rywalizacja była zdrowa i pełna uśmiechu  a zwycięzcami podsumowującego turnieju zostały Julita i Ewa zaraz za nimi uplasowali się Kasia z Rafałem a po piętach deptali im Ola ze Sławkiem. Gratulujemy!

Turniejem podsumowaliśmy kurs Poznaj Zasady Gry, ale nie spoczywamy na laurach i zapraszamy wszystkich serdecznie w kolejną środę na kontynuację nauki w grupie Walet Kier, na której zgłębimy między innymi tajniki rozgrywki oraz poszerzymy naszą wiedzę licytacyjną o wiele przydatnych konwencji w tym jedną z najpopularniejszych na świecie tj. pytanie o starsze czwórki Staymana po otwarciu 1BA!

Do zobaczenia!