Zastanawiasz się jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla Twojego dziecka? Dowiedz się dlaczego warto zapisać je do szkoły brydża
Zajęcia dodatkowe powinny być dostosowane do wieku dziecka, jego temperamentu i usposobienia. Dobrze dobrane, umożliwią dziecku odkryć drzemiące w nim talenty i predyspozycje. Do najczęściej wybieranych zajęć należą:
- nauka języków
- zajęcia komputerowe, programowanie
- robotyka
- zajęcia muzyczne i teatralne
- szachy
Psycholodzy podkreślają, że szukając hobby dla dziecka nie trzeba trzymać się utartych schematów i warto spróbować czegoś nowego.
Co pomaga w wyborze zajęć dodatkowych?
Zdarza się, że obejrzany w telewizji program czy film staje się bodźcem do wyboru nowego hobby dla dziecka. Tak było po emisji serialu „Gambit królowej” opowiadającego o genialnej młodej szachistce. Tysiące dzieci na świecie rodzice zapisali na szachowe zajęcia.
Szachy czy brydż?
Między brydżem a szachami jest sporo różnic. Jak twierdzą psycholodzy, zarówno jedna jak i druga gra korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Wskazują, że brydż może być nawet korzystniejszy, bo gra się parami, a nie indywidualnie, co ćwiczy umiejętność wspólnego działania. To, że każde rozdanie kart jest inne sprawia, że brydż nie jest nudny, w szachach początkowe ustawienie jest zawsze takie samo.
Dlaczego warto uczyć dziecko gry w brydża?
Zajęcia brydżowe są doskonałym treningiem dla mózgu, a dobrą kondycję mózgu można zachować tylko regularnie go ćwicząc – podkreślają specjaliści. – To właśnie w trosce o nasz mózg powinniśmy dostarczać mu codziennych wyzwań. Jednym z nich jest niewątpliwie nauka gry w brydża – wskazuje psycholożka Ewa Janiszewska. Udowodniono naukowo, że systematyczny trening i odpowiednie odżywianie mózgu wpływa na pogrubienie istniejących w mózgu połączeń neuronowych i powstawanie nowych. To właśnie połączenia neuronowe są odpowiedzialne za umiejętność nabywania nowych doświadczeń i szybkie przyswajanie wiedzy. A te umiejętności są kluczowe w rozwoju intelektualnym dzieci.
– Gra w brydża stymuluje do pracy zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu. W czasie gry następuje intensywna komunikacja pomiędzy obiema półkulami – wyjaśnia Ewa Janiszewska. Psycholożka wskazuje również, że gra w brydża rozwija również funkcje poznawcze, a więc: pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. I co ważne, ćwiczy szybkość tych procesów.
W jakim wieku najlepiej zapisać dziecko na brydżowe zajęcia?
– Zajęcia brydżowe polecamy dzieciom już od 9 roku życia, zarówno chłopcom, jak i dziewczętom – mówi Łukasz Witkowski, arcymistrz brydżowy i właściciel szkoły WawaBrydż. – Odwołując się do własnych doświadczeń, mogę powiedzieć, że nauka gry w brydża spowodowała, że w szkole nie miałem problemów z matematyką. Pierwszy krok w nauce gry w brydża to liczenie punktów, później, w miarę wchodzenia w tajniki gry, wykorzystywany jest również, na przykład rachunek prawdopodobieństwa. I co ważne, te umiejętności przyswajane są w formie zabawy, a nie w szkolnej ławce – dodaje.
Jakie jeszcze zdolności rozwija gra w brydża?
- Brydż to gra zespołowa, rozwija umiejętności współpracy
- Brydż ćwiczy koncentrację
- Gra w brydża doskonali umiejętności planowania i strategicznego myślenia
- Rozgrywka brydżowa kształtuje umiejętności wyrażania opinii
- Nauka systemu licytacyjnego ćwiczy pamięć
- Brydż rozwija wyobraźnię. O tym, że trzeba ją uruchomić wiedzą zwłaszcza wistujący.
Wistujący musi przeanalizować, jakie problemy ma rozgrywający i starać się skutecznie im przeciwdziałać
Jak zachęcić dziecko do udziału w zajęciach?
Przyjść na lekcję próbną razem z dzieckiem. Najbliższa lekcja pokazowa odbędzie się 5 marca na warszawskim Torwarze. Jest bezpłatna (zapisy tutaj). Twoje dziecko dowie się na czym polega gra, co oznaczają terminy: licytacja, wist czy dziadek. Pozna zespół instruktorów, którzy mogą poszczycić się mistrzowskimi tytułami w kategoriach juniorskich, zdobytym doświadczeniem w prestiżowych szkołach, uczelniach oraz na rynku pracy. Będzie mogło zadać im pytania. Rozegra też pierwszą w życiu partię brydża.
Nie wywieraj presji na dziecku
Trzeba pamiętać, że dodatkowe zajęcia nie są nauką w szkole. Mają przynieść dziecku relaks i odprężenie, a „przy okazji” rozwijać jego zdolności. Ważne jest, żeby dziecko miało motywację do udziału w zajęciach. Psychologowie przestrzegają, żeby rodzice nie oczekiwali od dziecka sukcesów już po kilku pierwszych zajęciach i nie zadawali mu pytań w stylu: „Które miejsce zająłeś?” , „Czy wygrałeś?”. Podpowiadają by zastąpić je natomiast pytaniami „Czy dobrze się bawiłeś?, „Czy zajęcia były ciekawe?”, „ Czy poznałeś nowych kolegów?”.
Sukcesy przyjdą z czasem. Polscy juniorzy są cenieni na arenie międzynarodowej i mogą poszczycić się wieloma złotymi medalami.
Zajęcia z WawaBrydż pozwolą zgłębić tajniki gry i przygotować do udziału w międzynarodowych turniejach.