Zajęcia dodatkowe dla dzieci? Brydż!

lut 27, 2022

Zastanawiasz się jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla Twojego dziecka? Dowiedz się dlaczego warto zapisać je do szkoły brydża

Zajęcia dodatkowe powinny być dostosowane do wieku dziecka, jego temperamentu i usposobienia. Dobrze dobrane, umożliwią dziecku odkryć drzemiące w nim talenty i predyspozycje. Do najczęściej wybieranych zajęć należą:

  • nauka języków
  • zajęcia komputerowe, programowanie
  • robotyka
  • zajęcia muzyczne i teatralne
  • szachy

Psycholodzy podkreślają, że szukając hobby dla dziecka nie trzeba trzymać się utartych schematów i warto spróbować czegoś nowego.

Co pomaga w wyborze zajęć dodatkowych?
Zdarza się, że obejrzany w telewizji program czy film staje się bodźcem do wyboru nowego hobby dla dziecka. Tak było po emisji serialu „Gambit królowej” opowiadającego o genialnej młodej szachistce. Tysiące dzieci na świecie rodzice zapisali na szachowe zajęcia.

Szachy czy brydż?
Między brydżem a szachami jest sporo różnic. Jak twierdzą psycholodzy, zarówno jedna jak i druga gra korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Wskazują, że brydż może być nawet korzystniejszy, bo gra się parami, a nie indywidualnie, co ćwiczy umiejętność wspólnego działania. To, że każde rozdanie kart jest inne sprawia, że brydż nie jest nudny, w szachach początkowe ustawienie jest zawsze takie samo.

Dlaczego warto uczyć dziecko gry w brydża?
Zajęcia brydżowe są doskonałym treningiem dla mózgu, a dobrą kondycję mózgu można zachować tylko regularnie go ćwicząc – podkreślają specjaliści. – To właśnie w trosce o nasz mózg powinniśmy dostarczać mu codziennych wyzwań. Jednym z nich jest niewątpliwie nauka gry w brydża –  wskazuje psycholożka Ewa Janiszewska. Udowodniono naukowo, że systematyczny trening i odpowiednie odżywianie mózgu wpływa na pogrubienie istniejących w mózgu połączeń neuronowych i powstawanie nowych. To właśnie połączenia neuronowe są odpowiedzialne za umiejętność nabywania nowych doświadczeń i szybkie przyswajanie wiedzy. A te umiejętności są kluczowe w rozwoju intelektualnym dzieci.
– Gra w brydża stymuluje do pracy zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu. W czasie gry następuje intensywna komunikacja pomiędzy obiema półkulami – wyjaśnia Ewa Janiszewska. Psycholożka wskazuje również, że gra w brydża rozwija również funkcje poznawcze, a więc: pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. I co ważne, ćwiczy szybkość tych procesów.

W jakim wieku najlepiej zapisać dziecko na brydżowe zajęcia?
– Zajęcia brydżowe polecamy dzieciom już od 9 roku życia, zarówno chłopcom, jak i dziewczętom – mówi Łukasz Witkowski, arcymistrz brydżowy i właściciel szkoły WawaBrydż. – Odwołując się do własnych doświadczeń, mogę powiedzieć, że nauka gry w brydża spowodowała, że w szkole nie miałem problemów z matematyką. Pierwszy krok w nauce gry w brydża to liczenie punktów, później, w miarę wchodzenia w tajniki gry, wykorzystywany jest również, na przykład rachunek prawdopodobieństwa. I co ważne, te umiejętności przyswajane są w formie zabawy, a nie w szkolnej ławce – dodaje.

Jakie jeszcze zdolności rozwija gra w brydża?

  • Brydż to gra zespołowa, rozwija umiejętności współpracy
  • Brydż ćwiczy koncentrację
  • Gra w brydża doskonali umiejętności planowania i strategicznego myślenia
  • Rozgrywka brydżowa kształtuje umiejętności wyrażania opinii
  • Nauka systemu licytacyjnego ćwiczy pamięć
  • Brydż rozwija wyobraźnię. O tym, że trzeba ją uruchomić wiedzą zwłaszcza wistujący.
    Wistujący musi przeanalizować, jakie problemy ma rozgrywający i starać się skutecznie im przeciwdziałać

Jak zachęcić dziecko do udziału w zajęciach?
Przyjść na lekcję próbną razem z dzieckiem. Najbliższa lekcja pokazowa odbędzie się 5 marca na warszawskim Torwarze. Jest bezpłatna (zapisy tutaj). Twoje dziecko dowie się na czym polega gra, co oznaczają terminy: licytacja, wist czy dziadek. Pozna zespół instruktorów, którzy mogą poszczycić się mistrzowskimi tytułami w kategoriach juniorskich, zdobytym doświadczeniem w prestiżowych szkołach, uczelniach oraz na rynku pracy. Będzie mogło zadać im pytania. Rozegra też pierwszą w życiu partię brydża.

Nie wywieraj presji na dziecku
Trzeba pamiętać, że dodatkowe zajęcia nie są nauką w szkole. Mają przynieść dziecku relaks i odprężenie, a „przy okazji” rozwijać jego zdolności. Ważne jest, żeby dziecko miało motywację do udziału w zajęciach. Psychologowie przestrzegają, żeby rodzice nie oczekiwali od dziecka sukcesów już po kilku pierwszych zajęciach i nie zadawali mu pytań w stylu: „Które miejsce zająłeś?” , „Czy wygrałeś?”. Podpowiadają by zastąpić je natomiast pytaniami „Czy dobrze się bawiłeś?, „Czy zajęcia  były ciekawe?”, „ Czy poznałeś nowych kolegów?”.

Sukcesy przyjdą z czasem. Polscy juniorzy są cenieni na arenie międzynarodowej i mogą poszczycić się wieloma złotymi medalami.
Zajęcia z WawaBrydż pozwolą zgłębić tajniki gry  i przygotować do udziału w międzynarodowych turniejach.

.

.

.