Brydż sportowy to znacznie więcej niż tylko gra w karty
- Brydż sportowy (w odróżnieniu od towarzyskiego) to sport umysłowy łączący wysiłek intelektualny ze sportową rywalizacją.
- W brydżu bardzo ważna jest współpraca z partnerem, budowanie zaufania,
cierpliwość i wspólne rozwiązywanie problemów. - Umiejętności podejmowania decyzji nabyte podczas gry w brydża często szybko przekładają się także na sukcesy zawodowe.
- Nie bez powodu wiele osobistości świata biznesu, zarówno w Polsce jak i na całym świecie regularnie spotyka się przy brydżowym stoliku, a sam Bill Gates umieścił grę w brydża na liście kluczowych czynników sukcesu.
Przy brydżowym stole zasiadają 2 pary grając przeciwko sobie, ale ich wyniki są też porównywane do innych
- Brydż to gra karciana przy użyciu 52 kart, w której 4 gracze stanowiący 2 pary grają przeciwko sobie.
Można wydzielić 2 fazy gry, tj. licytację oraz rozgrywkę. - Analizując dostępne strategie w każdej z faz ćwiczymy różne elementy, np. elementy negocjacji oraz wyobraźnię w fazie licytacji, a pamięć, myślenie nieszablonowe oraz planowanie w fazie rozgrywki.
- W brydżu ważne jest połączenie zdolności analitycznych z wykorzystaniem podstawowych zasad statystyki, ale również i psychologii, co niezwykle urozmaica grę.
- W brydżu towarzyskim jesteśmy poniekąd zdani na los – jeśli wytasujemy „lepsze” karty to mamy większe szanse na wygranie kontraktu lub wzięcie większej liczby lew niż przeciwnicy (choć przy odpowiednio długim dystansie czynnik tasowania powinien się minimalizować).
- W brydżu sportowym na turniejach mamy zwykle wiele stołów. Przy wszystkich stołach gramy tymi samymi kartami, więc późniejsze porównanie otrzymanych rezultatów wyklucza element losowości w odróżnieniu od innych gier karcianych, czyli gracze porównują się do graczy o tych samych kartach, co można określić jako równe szanse.
- Im więcej par (stołów) tym więcej porównań do innych graczy i tych samych kart, a wynik sprawiedliwy – dlatego karty w brydżu sportowym zawodnicy wyciągają z pudełek, natomiast od pewnego szczebla rozgrywek stoły posiadają przesłony po przekątnej, aby ograniczyć sugerowanie się zachowaniem partnera (przekazywanie nielegalnych informacji między partnerami w brydżu jest surowo wzbronione).
Jak grać w brydża?
- Rozróżniamy 4 kolory, najstarszą kartą jest as, który bije króla i tak, aż trójka bije dwójkę. Każdy otrzymuje po 13 kart.
- Nie ma jednak przymusu bicia! Brydż to podejmowanie decyzji, więc to którą kartę zagrasz – zależy od Ciebie. Karty dokładamy jednak zawsze po jednej, zgodnie ze wskazówkami zegara i zawsze „do koloru”, czyli do pierwszej karty wyjścia w danej lewie.
- Lewę tworzą cztery karty, po jednej od każdego z graczy. Po każdej lewie obserwujemy, który z graczy ją wziął i w kolejnej lewie zagrywa gracz, który wziął poprzednią.
- Atut to wyznaczone miano pozwalające przebić inne karty, jeśli nie ma już do zagrywanego koloru. Atuty wyznaczamy w licytacji, która poprzedza fazę rozgrywki. Pozwala też ustalić rozgrywającego i dziadka.
- Dziadek (ang. dummy które według nas lepiej oddaje tę postać, gdyż dziadkowie to zwykle jednak są aktywni..) to gracz, którego udział w rozgrywce jest bierny – jego kartami zarządza rozgrywający. Dziadkiem zostaje partner rozgrywającego (gracz, który pierwszy „wymyślił”, czyli zgłosił w licytacji miano atutów, w które gramy), wykłada swoje karty jak tylko zobaczy na stole pierwszy wist (czyli kartę zagraną przez lewego obrońcę (od strony rozgrywającego), która rozpoczyna fazę rozgrywki).
- W ten sposób rozgrywamy 13 lew, liczymy wynik (np 8-5 czy nieco rzadziej 13-0 dla jednej ze stron), patrzymy jak to się miało do deklaracji podczas rozgrywki, czyli czy liczba lew zgadza się z deklarowaną lub czy ją przewyższa (kontrakt wygrany z ewentualną nadróbką), czy jednak przeceniliśmy nasze siły, co oznacza, że trzeba policzyć lewy wpadkowe i oddać zapis przeciwnikom…
- Brydż nie bez powodu nazywany jest królem gier karcianych – zasady wcale nie są tak skomplikowane, a już później można cieszyć się sprawdzając jak obrana przez nas strategia podziałała na przeciwników. Serio, brydż jest prosty!
Przekonaj się o tym na zajęciach z WawaBrydż!
- Każde zajęcia składają się z części teoretycznej (wykładu) oraz praktycznej (miniturnieju)
- Rozpoczynamy od wykładu tłumacząc niezbędną część zasad, prezentujemy przykłady, a następnie uczestnicy samodzielnie sprawdzają czy działają one w grze rozgrywając przygotowane rozdania pod okiem instruktora.
- Dbamy o interakcję i dobrą atmosferę, wykład często ma formę dyskusji, zarówno online, jak i na żywo.
- Uczestnicy otrzymują omawiane materiały
- Zespół WawaBrydż tworzą doświadczeni wykładowcy, utytułowani w rozgrywkach międzynarodowych, więcej o nas przeczytasz tutaj.
- Na dobry początek polecamy kurs od podstaw, czyli Poznaj Zasady Gry. Dla graczy z doświadczeniem – jedną z naszych aktualnych grup – chętnie podpowiemy, która będzie najlepsza (tutaj).